Podświetlenie ekranu MacBooka nie działa

Dlaczego podświetlenie nie działa w MacBooku?

Ekran jest najbardziej narażoną na uszkodzenia częścią każdego notebooka. Wystarczy stosunkowo mocne uderzenie lub spory nacisk, aby go uszkodzić, gdy pokrywa jest zamknięta. Należy o tym pamiętać, wkładając MacBooka do plecaka lub torby. Oprócz oczywistych wad wyświetlacza, użytkownicy często skarżą się, że podświetlenie ich MacBooków przestaje działać. Dzisiejszy artykuł poświęcony jest właśnie temu problemowi.

Jak rozpoznać uszkodzone podświetlenie w MacBooku

Wyświetlacz MacBooka to wielowarstwowy moduł składający się ze szkła, matrycy i podświetlenia LED. Podświetlenie znajduje się w dolnej części ekranu. Jeśli po włączeniu notebooka wyświetlacz pozostaje czarny, ale słychać, że MacBook uruchamia się i pracuje stabilnie, prawdopodobnie podświetlenie ekranu jest niesprawne. Jeśli widzisz pasmo podświetlenia u dołu, gdy ekran jest czarny, ale nic innego się nie dzieje, problem może być rozległy, od problemów w obwodzie zasilania po uszkodzenie płyty głównej. Uszkodzeniu może ulec również sama matryca wyświetlacza.

Gdy pokrywa jest podniesiona o około 40 stopni, podświetlenie nie włącza się – to również wskazuje na problemy z podświetleniem.

Nierównomierne podświetlenie, zaciemnienie niektórych obszarów lub miganie są również wskaźnikami, że nadszedł czas, aby wezwać centrum serwisowe w celu diagnozy.

Przyczyny utraty podświetlenia w MacBooku

Przyczyny utraty podświetlenia w MacBooku
Istnieją dwa źródła tej usterki:
– Uszkodzenie samego podświetlenia LED;
– Przetarcie elastycznej taśmy łączącej.
W pierwszym przypadku przyczyny mogą być bardzo różne, od spadku napięcia, poprzez uszkodzenia fizyczne, aż po wnikanie wilgoci.

W drugiej sytuacji, w niektórych modelach, usterka jest spowodowana cechami konstrukcyjnymi MacBooka. W modelach MacBook 12, MacBook Pro 13 i 15″ wydanych po 2016 roku stosowano krótszy kabel podświetlenia. Która z powodu ciągłej eksploatacji zużywa się szybciej niż we wcześniejszych modelach. Usterka ta została oficjalnie uznana przez firmę jako wada konstrukcyjna. Apple uruchomił program bezpłatnej wymiany, który dotyczył tylko MacBooka Pro 13.Na dzień dzisiejszy program dotyczy tylko modeli MacBook Pro A1708 wydanych w 2016 roku. Program został wstrzymany dla innych modeli i roczników.